2144
Forest Tree

This workshop will consist of four sessions roughly organized as follows: 8:00-9:50 Session One: Ecological and Evolutionary Genomics 10:30-12:30 Session Two: Structural Genomics and Markers 13:30-15:30 Session Three: Genome Networks and Regulation 16:00-17:20 Session Four: Comparative Genomics
Date: Sunday, January 12, 2014
Time: 8:00 AM-6:10 PM
Room: Sunrise - Meeting House
Organizers:
Jeanne Romero-Severson , Nathaniel Street and Lawrence B. Smart
8:00 AM
Introductory Remarks


8:10 AM
Evidence Linking miR156, a Master Regulator of Phase Change, to Heterochrony in Eucalyptus
Rebecca C. Jones, School of Plant Science and NCFFI, University of Tasmania; Corey J. Hudson, School of Plant Science, University of Tasmania; Jules S. Freeman, School of Plant Science and NCFFI, University of Tasmania; Brad M. Potts, School of Plant Science and NCFFI, University of Tasmania; Melissa M.L. Wong, Universiti Kebangsaan Malaysia; James L. Weller, School of Biological Sciences, University of Tasmania; ValÚrie F.G. Hecht, School of Plant Science, University of Tasmania; R. Scott Poethig, Department of Biology, University of Pennsylvania; RenÚ E. Vaillancourt, School of Plant Science and NCFFI, University of Tasmania

8:30 AM
Molecular Evolution and Gene Expression in Lodgepole Pine and Interior Spruce
Kay Hodgins, University of British Columbia; Sam Yeaman, University of British Columbia; Haktan Suren, Virginia Tech University; Kristin Nurkowski, University of British Columbia; Jason Holliday, Virginia Tech University; Loren Rieseberg, University of British Columbia; Sally N. Aitken, University of British Columbia

9:10 AM
Landscape Genomics in Populus trichocarpa: Disentangling the Contributions of Migration, Hybridization and Natural Selection
Armando Geraldes, Department of Botany, University of British Columbia; Nima Farzaneh, University of British Columbia; Christopher J. Grassa, University of British Columbia; Athena McKown, University of British Columbia - Faculty of Forestry; Michael Friedman, University of British Columbia - Department of Botany; Robert D. Guy, Faculty of Forestry, University of British Columbia; Shawn D. Mansfield, Department of Forestry, University of British Columbia; Carl J. Douglas, Department of Botany, University of British Columbia; Quentin C. B. Cronk, Department of Botany, University of British Columbia

9:30 AM
Genomic Markers and the Evolution of Sex Determination in Populus
Charles A. Hefer, University of British Columbia; Armando Geraldes, Department of Botany, University of British Columbia; Arnaud Capron, Department of Botany, University of British Columbia; Natalia Kolosova, Department of Botany, University of British Columbia; Felix M. Nunez, Department of Botany, University of British Columbia; Daisie I. Huang, Department of Botany, University of British Columbia; Steffi Fritsche, Department of Botany, University of British Columbia; Raju Y. Soolanayakanahally, Agroforestry Dev. Center, Agriculture Agri-Food Canada; Brian Stenton, GreenWood Resources, Inc.; Rich Shuren, GreenWood Resources, Inc; Michael Friedmann, Department of Botany, University of British Columbia; Robert D. Guy, Faculty of Forestry, University of British Columbia; Carl J. Douglas, Department of Botany, University of British Columbia; Shawn D. Mansfield, Department of Forestry, University of British Columbia; Quentin C. B. Cronk, Department of Botany, University of British Columbia

9:50 AM
Coffee Break


10:30 AM
PacBio Single Molecule Sequencing to Improve the Norway Spruce Genome Annotation
Yao-Cheng Lin, VIB Department of Plant Systems Biology, Ghent University; Nicolas Delhomme, Umeň Plant Science Center, Umeň University; Stefan Jansson, Umeň Plant Science Center, Umeň University; Yves Van de Peer, VIB Ghent University, Department of Plant Biotechnology and Bioinformatics; Nathaniel R. Street, Umeň Plant Science Center, Umeň University

10:50 AM
Catching up for the Lack of Functional Knowledge and Molecular Markers in a Large and Complex Conifer Genome Using mRNAseq and RADseq
Marie-Joe Karam, INRA-Ecologie des Forŕts MÚditerranÚennes; Giovanni Vendramin, National Research Council; Sara Pinosio, Plant Genetics Institute, National Research Council; Magda Bou Dagher-Kharrat, Saint-Joseph University; Franšois LefŔvre, INRA-Ecologie des Forŕts MÚditerranÚennes

11:10 AM
Performance and Applications of the "EucHIP60K.BR" for High Throughput Genotyping Across Thirteen Species of Eucalyptus
Danielle A. Faria, Embrapa Genetic Resources and Biotechnology; Orzenil Bonfim Silva-Junior, EMBRAPA Recursos GenÚticos e Biotecnologia; Roberto C. Togawa, Embrapa Genetic Resources and Biotechnology; Dario Grattapaglia, Plant Genetics Lab - EMBRAPA Genetic Resources & Biotechnology

11:30 AM
High-Throughput Genotyping in Eucalyptus Based on Targeted Sequencing: Applications in Genomic Selection
Marcio F Resende Jr., RAPiD Genomics LLC; Leandro G Neves, RAPiD Genomics LLC; Alexandre Missiaggia, Fibria S.A.; Aurelio M Aguiar, Fibria S.A.; Matias Kirst, University of Florida

11:50 AM
Genetic Load and Allelic Imbalance Estimated from Transcriptome Sequencing in Eucalyptus Hybrids
Pooja Singh, Department of Genetics, University of Pretoria; Eshchar Mizrachi, Department of Genetics, Forestry and Agricultural Biotechnology Institute (FABI), University of Pretoria; Alexander A. Myburg, Department of Genetics, Forestry and Agricultural Research Institute and Genomics Research Institute, University of Pretoria

12:10 PM
Lunch Break


1:30 PM
Temperature Driven Changes in smallRNAomes during Formation of an Epigenetic Memory in Somatic Embryos of Norway Spruce
Igor Yakovlev, Norwegian Forest and Landscape Institute; Adam Vivian-Smith, Norwegian Forest and Landscape Institute/Bioforsk; Carl Gunnar Fossdal, Norwegian Forest and Landscape Institute

1:50 PM
Transcriptome Dynamics of the Dormancy - Growth Transition in Douglas-Fir Needles
Richard Cronn, USDA Forest Service Pacific Northwest Research Station; Peter Dolan, University of Minnesota - Morris; Sanjuro Jogdeo, Oregon State University; Jill Wegrzyn, University of Connecticut; Dee Denver, Oregon State University; Brad St Clair, USDA Forest Service Pacific Northwest Research Station

2:10 PM
Metabolic and Transcriptional Networks in Salicylic Acid-Hyperaccumulating Populus
Chung-Jui Tsai, University of Georgia; Liang-Jiao Xue, University of Georgia; Wenbing Guo, University of Georgia; Yinan Yuan, Michigan Technological University; Chris J. Frost, University of Georgia; Batbayar Nyamdari, University of Georgia; Rhodesia Celoy, University of Georgia; Scott A. Harding, University of Georgia

2:30 PM
A Cautionary Tale of Using RNAseq Data: Examples from Large-Scale Projects at the Umeå Plant Science Centre
Nicolas Delhomme, Umeň Plant Science Center, Umeň University; Chanaka Mannapperuma, Umeň Plant Science Centre, Umeň University; David Sundell, Umeň Plant Science Center; Niklas Mńhler, Norwegian University of Life Sciences; Bastian Schiffthaler, Umeň Plant Science Center; Yao-Cheng Lin, VIB - Ghent University; Judith Felten, Umeň Plant Science Center; Manfred G. Grabherr, Medical Biochemistry & Microbiology, Uppsala University; Yves Van de Peer, VIB Ghent University, Department of Plant Biotechnology and Bioinformatics; Stefan Jansson, Umeň Plant Science Center; Bj÷rn Sundberg, Umeň Plant Science Center; Torgeir R. Hvidsten, Norwegian University of Life Sciences; Nathaniel R. Street, Umeň Plant Science Center, Umeň University

2:50 PM
The Eucalyptus Defensome Reveals Insights into Tailored and Shared Defence Mechanisms Against Pest and Pathogen Challenges
Sanushka Naidoo, University of Pretoria; Febe Wilken, University of Pretoria; Ronishree Naidoo, University of Pretoria; Caryn Oates, University of Pretoria; Thandekile Mamni, University of Pretoria; Alexander Myburg, Department of Genetics, Forestry and Agricultural Biotechnology Institute (FABI), University of Pretoria

3:10 PM
Unraveling miRNA Post-Transcriptional Regulation Mechanisms behind Eucalyptus globulus Wood Formation
Jorge A P Paiva, IICT; Victor Carocha, ITQB-UNL; Clara S. Graša, Instituto de Biologia Experimental e Tecnologica; Nuno Mendes, iBET - Instituto de Biologia Experimental e Tecnologica; Jorge Oliveira, INESC-ID/IST; Susana Pera, Instituto de InvestigašŃo CientÝfica Tropical; Andreia J Amaral, Instituto de Medicina Molecular; Teresa Quilhˇ, Instituto de InvestigašŃo CientÝfica Tropical; JosÚ Carlos Rodrigues, Instituto de InvestigašŃo CientÝfica Tropical; Susana Ara˙jo, Instituto de InvestigašŃo CientÝfica Tropical; Luis Leal, Altri Florestal, SA; Pedro M. Fevereiro, Instituto de Biologia Experimental e Tecnologica; Jacqueline Grima-pettenati, University of Toulouse III - CNRS; Ana Teresa Freitas, Instituto de Engenharia de Sistemas e Computadores

3:30 PM
Coffee Break


4:00 PM
The Chestnut Genome Project
John E. Carlson, Pennsylvania State University; M. Staton, Clemson University Genomics Institute; Nurul Islam-Faridi, Southern Institute of Forest Genetics, US Forest Service; Charles Addo-Quaye, Purdue University; Nathaniel Cannon, Penn State University; Lynn P. Tomsho, Pennsylvania State University; Stephen P. Ficklin, Washington State University; Christopher Saski, Clemson University Genomics Institute; Richard Burhans, Pennsylvania State University; Daniela Drautz, Nanyang Technological University; Tyler Kane Wagner, Pennsylvania State University; Nicole Zembower, Pennsylvania State University; Stephan Schuster, Pennsylvania State University; Albert G. Abbott, Clemson University; C. Dana Nelson, Southern Institute of Forest Genetics, US Forest Service SRS; F. Hebard, The American Chestnut Foundation Meadowview Research Farms

4:20 PM
Comparative Analysis of Gene Regulatory Networks in Plants
Sergiu Netotea, Umeň Plant Science Centre, Umeň University; David Sundell, Umeň Plant Science Centre, Umeň University; Niklas Mńhler, Norwegian University of Life Sciences; Nicolas Delhomme, Umeň Plant Science Centre, Umeň University; Nathaniel R. Street, Umeň Plant Science Centre, Umeň University; Torgeir R. Hvidsten, Norwegian University of Life Sciences

4:40 PM
Comparative Genomics of Key Forest and Fruit Tree Species: A Strategic Path to Forest Health Improvement
Albert G. Abbott, Clemson University; M. Staton, Clemson University Genomics Institute; T. Zhebentyayeva, Clemson University; John E. Carlson, Dept. of Ecosystem Sciences & Management, Pennsylvania State University; Veronique Decroocq, UMR BFP1332 - INRA-Universite de Bordeaux; L. Georgi, The American Chestnut Foundation Meadowview Research Farms; Nurul Islam-Faridi, Southern Institute of Forest Genetics, US Forest Service; F. Hebard, The American Chestnut Foundation Meadowview Research Farms; Catherine Bodenes, INRA-Pierroton; Gregoire Le Provost, INRA, BIOGECO, UMR 1202; Christophe Plomion, INRA,BIOGECO, UMR 1202; Antoine Kremer, INRA Bordeaux; C. Dana Nelson, Southern Institute of Forest Genetics, US Forest Service SRS

5:00 PM
Comparative Genetic Mapping in American and European Oaks
Jeanne Romero-Severson, University of Notre Dame; Arpita Konar, University of Notre Dame; Olivia Choudhury, University of Notre Dame; Tim McCleary, University of Notre Dame; Melissa Stephens, University of Notre Dame; Brent Harker, University of Notre Dame; Oliver Gailing, Michigan Tech; Mark Coggeshall, University of Missouri; Scott Schlarbaum, University of Tennessee; Scott Emrich, University of Notre Dame; M. Staton, Clemson University Genomics Institute; Michael Pfrender, University of Notre Dame; John E. Carlson, Pennsylvania State University

See more of: Workshops