2147
Fungal Genomics

To discuss recent advances in fungal genomics focusing on the biology rather than technology. Topics can include individual genomes, comparative genomics, population genomics of evolutionary biology using genomic data.
Date: Monday, January 13, 2014
Time: 12:50 PM-3:00 PM
Room: Sunset - Meeting House
Organizer:
Stephen B. Goodwin
12:50 PM
Comparative Genomics of Rust Fungi Drives Research and Innovations
Guus Bakkeren, Agriculture and Agri-Food Canada; John Fellers, USDA-ARS, Kansas State University; Vinay Panwar, Agriculture and Agri-Food Canada; David L. Joly, Department of Biology, Université de Moncton; Les Szabo, USDA-ARS, Cereal Disease Laboratory, U. of Minnesota; Jim Kolmer, USDA-ARS, Cereal Disease Laboratory, U. of Minnesota; Scot Hulbert, Washington State University; Meinan Wang, Washington State University; Chuntao Yin, Washington State University; Xianming Chen, USDA-ARS, Wheat Genetics and Disease Research Unit; Christof Rampitsch, Agriculture and Agri-Food Canada; Brent McCallum, Agriculture and Agri-Food Canada; Xiben Wang, Agriculture and Agri-Food Canada; Jon Goldberg, Broad Institute of MIT & Harvard; Sarah Young, Broad Institute of MIT & Harvard; Richard Hamelin, University of British Columbia; Barry J. Saville, Trent University; Christina Cuomo, Broad Institute of MIT & Harvard

1:10 PM
New Insights into the Genome of the Plant Pathogen, Leptosphaeria maculans
Manuel Matias Zander, University of Queensland; Dhwani A. Patel, University of Queensland; Angela Van de Wouw, University of Melbourne; Kaitao Lai, University of Queensland; Michal T. Lorenc, University of Queensland; Alice C Hayward, University of Queensland; Agnieszka Golicz, University of Queensland; Kenneth Chan, University of Queensland; Philipp Emanuel Bayer, University of Queensland; David Edwards, University of Queensland; Jacqueline Batley, University of Queensland

1:30 PM
Comparative Genomics of Wheat Powdery Mildew
Beat Keller, University of Zurich; Thomas Wicker, Institute of Plant Biology, University of Zurich; Simone Oberhaensli, University of Zurich; Francis Parlange, University of Zurich; Jan Buchmann, University of Zurich; Margarita Shatalina, University of Zurich; Stefan Roffler, University of Zurich; Roi Ben David, University of Zurich; Jaroslav Doležel, Institute of Experimental Botany; Hana Simkova, Institute of Experimental Botany; Pietro Spanu, Imperial College; P. Schulze-Lefert, Max Planck Institute for Plant Breeding Research; Remy Bruggmann, University of Bern; Joelle Amselem, INRA Versailles; Hadi Quesneville, INRA - URGI; E. Ver Loren van Themaat, Max Planck Institute for Plant Breeding Research; Timothy Paape, University of Zurich; Kentaro K. Shimizu, IEU, University Zurich

1:50 PM
2:10 PM
Comparative Analysis of Taphrina Genomes
Jin-Rong Xu, Purdue University

2:30 PM
Resistance Mechanism of Yr36 to Wheat Stripe Rust
Jin-Ying Gou, University of California Davis; Dario Cantu, University of California Davis; Albor Dobon-Alonso, John Innes Centre; Cristobal Uauy, John Innes Centre; Takafumi Midorikawa, University of California Davis; Kentaro Inoue, University of California Davis; Daolin Fu, Shandong Agricultural University; Ann Blechl, USDA-ARS; Jorge Dubcovsky, University of California

See more of: Workshops